15 Temmuz Milletin Zaferi

22 Tem

  • Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi
  • Tüm Duyurular

Fakültemiz tarafından düzenlenen “15 Temmuz Milletin Zaferi” başlıklı söyleşi, Fakültemiz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, şehit aileleri, gaziler, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından İshak Albayrak’ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, vatansız yaşayamayız diyenlerin bir arada olduğu, milletin zaferinin 3. yılında şehitlerimizi anmak, yad etmek ve gençlerimizin bu durumdan ders çıkarması için toplandıklarını dile getirdi. Bu hain darbe girişiminin kendisinde bıraktığı en büyük olumsuz şeyin, güven duygusu olduğuna işaret eden Rektörümüz, güveni telafi etmenin zor olduğunu ancak bu milli birlik günüyle birbirimize bağlanmamız gerektiğini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı yaptığı konuşmasına; “Biz olayların içinde değildik ancak şehit ailelerinin acılarını paylaşıyoruz, 15 Temmuz’u Allah’ın izniyle atlattık ve Allah bir daha yaşatmasın.” diyerek sözlerine başladı.

“Düşman uyumuyor, sürekli tetikte olmamız lazım. Bu yüzden bilginin gücü her şeyden daha önemli. Daha donanımlı, bilinç düzeyi yüksek bireyler olmamız gerekiyor.” sözleriyle konuşmasına devam eden Dr. Zülkif Dağlı, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasını noktaladı.

Programda Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik ise darbeler tarihinden bahsederek tarihteki olayları sırasıyla örneklerle açıkladı. Her darbenin devletimize, milletimize ve ümmetimize kayıplar yaşattığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik, tarihin her döneminde yapmak istediklerini 15 Temmuz’da yapamadıklarını bu sefer devletin, milletin ve ümmetin kazandığını sözlerine ekledi.

15 Temmuz Gazisi Ferhat Gökmen ise konuşmasında o gece yaşadıklarını aktarırken herkesin o gece korkusuz olduğunu, nasıl mücadele ettiklerini ve hangi duyguları yaşadıklarını anlattı. Ölene kadar bu vatanı terk etmeyeceğini belirten Ferhat Gökmen, bu girişimin milletin direnmesiyle engellendiğine dikkat çekerek darbe girişiminin gerçekleşmesi durumunda neler olabileceğini katılımcılarla paylaştı.

Program sonunda, 15 Temmuz Gazisi Ferhat Gökmen’e plaketini Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik’e ise plaketini Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar takdim etti.